Име на лекот (кирилица):
ДЕКСОМЕН
Име на лекот (латиница):
DEXOMEN
Генеричко име
dexketoprofen
Фармацевтска форма
гранули за перорален раствор
Пакување
20 Al/PE ќесички х 2,5 g прашок/кутија
Состав
1 ќесичка содржи:
декскетопрофен трометамол. . . 36,90 mg (еквивалентен на 25 mg декскетопрофен)
Начин на издавање
Лекот може да се издава само со лекарски рецепт (Р).
Производители:
Laboratorios Menarini S.A. , Барселона, Шпанија
Носител на одобрение
БЕРЛИН-ХЕМИ/ А.МЕНАРИНИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје
Датум на решение
10.12.2021
Малопродажна цена со ДДВ
374.68
Големопродажна цена без ДДВ
278.78
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум