Име на лекот (кирилица):
АЛБАДОЛ ПЛУС
Име на лекот (латиница):
ALBADOL PLUS
EAN код:
3904852190483
Генеричко име
ibuprofen, paracetamol
АТЦ
M01AE51
Фармацевтска форма
таблета
Јачина
400 mg+ 325 mg
Пакување
20 таблети (блистер 2 х 10)/кутија
Состав
1 таблета содржи: ибупрофен. . . 400 mg парацетамол. . . 325 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
TREPHARM, Слатина, Косово Поле, Косово
Носител на одобрение
ТРЕФАРМ ДОО - Претставништво во Република Северна Македонија, Скопје
Број на решение
11-4199/1
Датум на решение
20.04.2021
Датум на важност
19.04.2026
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
0
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
Проширен АТЦ
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Дозирање
xx
Браилово писмо
Не