Име на лекот (кирилица):
ЕФЕРАЛГАН со Витамин Ц
Име на лекот (латиница):
EFFERALGAN Vitamin C
EAN код:
3585551913704
Генеричко име
paracetamol, ascorbic acid
АТЦ
N02BE51
Фармацевтска форма
шумлива таблета
Јачина
330 mg/200 mg
Пакување
10 шумливи таблети во РР контејнер (туба 1 х 10)/кутија
Состав
1 шумлива таблета содржи: парацетамол . . . 330 mg аскорбинска киселина . . . 200 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
UPSA SAS, Ла Пасаж, Франција, UPSA SAS, Аген, Франција
Местa на производство
UPSA SAS, Ла Пасаж, Франција
Носител на одобрение
АМИКУС ФАРМА дооел
Број на решение
11-1982/6
Датум на решение
08.11.2016
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
0
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
Проширен АТЦ
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Налепница/Пакување:
Дозирање
1 - 3 x 1 - 2 таблети на ден (најмногу 8 таблети на ден); деца од 7-12 години: 1-3 x една таблета на ден; таблетата се раствора во вода.
Браилово писмо
Да