Име на лекот (кирилица):
ИБУПРОФЕН АКТИВ
Име на лекот (латиница):
IBUPROFEN AKTIV
EAN код:
5310090011950
Генеричко име
ibuprofen
АТЦ
M01AE01
Фармацевтска форма
сируп
Јачина
100 mg/5 ml
Пакување
пластично шише х 100 ml/кутија
Состав
5 ml сируп содржи: ибупрофен . . . 100 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
РЕПЛЕК ФАРМ ДООЕЛ СКОПЈЕ, Скопје, Р. Северна Македонија
Носител на одобрение
РЕПЛЕК ФАРМ ДООЕЛ СКОПЈЕ
Број на решение
НН 15-2371/13
Датум на решение
18.06.2013
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
50.79
Позитивна листа:
Да
Фондовска шифра
989487
Проширен АТЦ
M01AE01005
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
R
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
Деца под 12 години: Дневната доза на ибупрофен е 20 mg/kg телесна тежина во поделени дози. Растојанието меѓу дозите треба да изнесува 6-8 часа, а најмалку 4 часа. Примената на ибупрофен не се препорачува кај деца со телесна тежина помала од 7 kg. При јувенилен ревматоиден артритис, може да се применат дози до 40 mg/kg телесна тежина дневно, во поделени дози.
Браилово писмо
Да