Име на лекот (кирилица):
ИБУПРОФЕН АКТИВ
Име на лекот (латиница):
IBUPROFEN AKTIV
EAN код:
5310090003276
Генеричко име
ibuprofen
АТЦ
M01AE01
Фармацевтска форма
филм-обложена таблета
Јачина
200 mg
Пакување
30 филм-oбложени таблети (блистер 3 x 10)/кутија
Состав
1 филм-обложена таблета содржи: ибупрофен . . . 200 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
РЕПЛЕК ФАРМ ДООЕЛ СКОПЈЕ, Скопје, Р. Северна Македонија
Носител на одобрение
РЕПЛЕК ФАРМ ДООЕЛ СКОПЈЕ
Број на решение
НН 15-2368/13
Датум на решение
18.06.2013
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
16.39
Позитивна листа:
Да
Фондовска шифра
999083
Проширен АТЦ
M01AE01015
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
R
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
Возрасни и деца над 12 години: Препорачаната доза на ибупрофен е 1200 mg -1800 mg дневно, во поделени дози. Доза на одржување е 600 mg -1200 mg дневно. Вкупната дневна доза да не биде поголема од 2400 mg, во поделени дози. Деца под 12 години: Дневната доза на ибупрофен е 20 mg/kg телесна тежина во поделени дози. Примената на ибупрофен не се препорачува кај деца со телесна тежина помала од 7 kg. Растојанието помеѓу дозите треба да изнесува 6-8 часа, а најмалку 4 часа.
Браилово писмо
Да