Име на лекот (кирилица):
КАФЕТИН
Име на лекот (латиница):
CAFFETIN
EAN код:
5310001207144
Генеричко име
paracetamol, propyphenazone, caffeine, codeine
АТЦ
N02BE51
Фармацевтска форма
таблета
Јачина
250 mg/210 mg/50 mg/10 mg
Пакување
12 таблети (Al/PE ленти 2 х 6)/кутија
Состав
1 таблета содржи: парацетамол . . . 250 mg пропифеназон . . . 210 mg кофеин . . . 50 mg кодеин фосфат сесквихидрат . . . 10 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
АЛКАЛОИД АД, Скопје, Р. Северна Македонија
Носител на одобрение
АЛКАЛОИД АД СКОПЈЕ- фармацевтска, хемиска, козметичка индустрија-Скопје, Република Северна Македонија
Број на решение
15-4052/14
Датум на решение
10.11.2014
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
0
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
Проширен АТЦ
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
Возрасни и деца над 16 години: 1-2 таблети, во зависност од интензитетот на болката. Дозата може да се повторува 3 пати на ден. Максимална дневна доза е 6 таблети. Деца од 12 до 16 години: ½-1 таблета, со можност дозата да се повтори 3 пати на ден.
Браилово писмо
Да