Име на лекот (кирилица):
ПАРАЦЕТАМОЛ
Име на лекот (латиница):
PARACETAMOL
EAN код:
5310090011967
Генеричко име
paracetamol
АТЦ
N02BE01
Фармацевтска форма
сируп
Јачина
120 mg/5 ml
Пакување
пластично шише х 100 ml/кутија
Состав
100 ml сируп содржи: парацетамол . . . 2,4 g
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
РЕПЛЕК ФАРМ ДООЕЛ СКОПЈЕ, Скопје, Р. Северна Македонија
Носител на одобрение
РЕПЛЕК ФАРМ ДООЕЛ СКОПЈЕ
Број на решение
11-1862/6
Датум на решение
19.07.2016
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
65
Позитивна листа:
Да
Фондовска шифра
978841
Проширен АТЦ
N02BE01003
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
R
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
Доенчиња од 3 месеци - 1 година: 1/2-1 мала лажичка сируп (2,5-5 ml што одговара на 60-120 mg парацетамол), 4 пати на ден на секои 6 часа. Деца од 1 - 6 години: 1-2 мали лажички сируп (5-10 ml што одговара на 120-240 mg парацетамол), 4 пати на ден, на секои 6 часа. Деца од 6 - 12 години: 2-4 мали лажички сируп (10-20 ml што одговара на 240-480 mg парацетамол), 4 пати на ден на секои 6 часа.
Браилово писмо
Да