Име на лекот (кирилица):
ЗИРТЕК
Име на лекот (латиница):
ZYRTEC
Фармацевтска форма
перорален раствор
Пакување
1 стаклено шише х 60 ml + одмерна лажичка/кутија
Состав
5 ml раствор содржи:
цетиризин дихидрохлорид . . . 5 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава само со лекарски рецепт (Р).
Производители:
Aesica Pharmaceuticals S.r.L., Пианеза/Торино, Италија
Носител на одобрение
Медис Македонија ДООЕЛ Скопје
Датум на решение
15.06.2020
Малопродажна цена со ДДВ
204.12
Големопродажна цена без ДДВ
165.6
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
R
Дозирање
Деца на возраст од 2 до 6 години:
2.5mg, два пати на ден (2.5ml перорален раствор два пати на ден - половина одмерна лажица два пати на ден).
Деца на возраст од 6 до 12 години:
5mg, два пати на ден (5ml перорален раствор - полна одмерна лажица, два пати на ден).
Адолесценти над 12 години:
10mg еднаш на ден (10ml перорален раствор - 2 полни одмерни лажици).