Име на лекот (кирилица):
КАФЕТИН МЕНСТРУАЛ
Име на лекот (латиница):
CAFFETIN menstrual
Фармацевтска форма
филм-обложена таблета
Пакување
10 таблети (блистер 1 х 10)/кутија
Состав
1 филм-обложена таблета содржи:
ибупрофен лизинат . . . 342 mg
(еквивалентен на 200 mg ибупрофен)
Начин на издавање
Лекот може да се издава и/или да се продава, без рецепт (БР*)
Производители:
АЛКАЛОИД АД, Скопје, Р. Северна Македонија
Носител на одобрение
АЛКАЛОИД АД СКОПЈЕ- фармацевтска, хемиска, козметичка индустрија-Скопје, Република Северна Македонија
Број на решение
11-10739/6
Датум на решение
09.02.2017
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Дозирање
Возрасни и адолесценти над 12 години: 1-2 таблети на 4-6 часа. Mаксимална дневна доза е 6 таблети (1200 mg).