Име на лекот (кирилица):
ДЕФРИНОЛ
Име на лекот (латиница):
DEFRINOL
EAN код:
8608808135898
Генеричко име
pseudoephedrine, ibuprofen
АТЦ
R01BA52
Фармацевтска форма
сируп
Јачина
(30 mg + 100 mg)/5 ml
Пакување
темно стаклено шише х 100 ml/кутија
Состав
5 ml сируп содржи: псевдоефедрин хидрохлорид . . . 30 mg ибупрофен . . . 100 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
GALENIKA AD, Белград, Србија
Носител на одобрение
ГАЛЕНИКА а.д. претставништво
Број на решение
HH 15-9368/12
Датум на решение
26.02.2013
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
0
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
Проширен АТЦ
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
Деца од 6 до 12 години:една кафена лажичка (5ml) 3 пати дневно. Деца од 12 до 18 години:две кафени лажички(10ml) 3 пати дневно. Да се применува најдолго 5 дена континуирано.
Браилово писмо
Да