Име на лекот (кирилица):
ДЕФРИНОЛ
Име на лекот (латиница):
DEFRINOL
Генеричко име
pseudoephedrine, ibuprofen
Фармацевтска форма
филм-обложена таблета
Пакување
20 филм-обложени таблети (блистер 2 х 10)/кутија
Состав
1 филм-обложена таблета содржи:
псевдоефедрин хидрохлорид . . . 30 mg
ибупрофен . . . 200 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Производители:
GALENIKA AD, Белград, Србија
Носител на одобрение
ГАЛЕНИКА а.д. претставништво
Број на решение
HH 15-9367/12
Датум на решение
26.02.2013
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Дозирање
Возрасни и деца постари од 12години:1 до 2 таблети до 3 пати дневно.