Име на лекот (кирилица):
БРУФЕН
Име на лекот (латиница):
BRUFEN
EAN код:
8608808125158
Генеричко име
ibuprofen
АТЦ
M01AE01
Фармацевтска форма
обложена таблета
Јачина
200 mg
Пакување
30 обложени таблети (блистер 3 х 10)/кутији
Состав
1 обложена таблета содржи: ибупрофен . . . 200 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
GALENIKA AD, Белград, Србија
Местa на производство
ABBOTT Biotechnology Deutschland GmbH , Висбаден, Германија
Носител на одобрение
ГАЛЕНИКА а.д. претставништво
Број на решение
15-2861/09
Датум на решение
22.12.2009
Датум на важност
29.09.2017
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
16.39
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
999075
Проширен АТЦ
M01AE01015
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
R
Дозирање
Кај возрасни вообичаена доза е 3 до 4 пати на ден. Деца: -од 7-10 години: една таблета (200mg) 3-4 пати на ден. -од 10-12 години: 1 таблета (200mg) 3-4 пати на ден -од 12-18 години: 1 до 2 таблети (200-400mg) 3-4 пати на ден.
Браилово писмо
Не