Име на лекот (кирилица):
ТИЛОЛ ХОТ Педиатрик
Име на лекот (латиница):
TYLOL HOT PEDIATRIC
EAN код:
8699540007147
Генеричко име
paracetamol, chlorpheniramine, pseudoephedrine
АТЦ
N02BE51
Фармацевтска форма
шумливи гранули
Јачина
250 mg/2 mg/30 mg
Пакување
12 ќесички х 10 g/кутија
Состав
10 g гранули содржат: парацетамол . . . 250 mg хлорфенирамин малеат . . . 2 mg псеудоефедрин хидрохлорид . . . 30 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Тригоник со можно дејство
Производители:
NOBEL Ilac Sanayii ve Ticaret A.S., Душче, Турција
Носител на одобрение
НОБЕЛ ИЛАЧ САНАЈИИ ВЕ ТИЏАРЕТ А.Ш. Претставништво Скопје
Број на решение
11-6470/1
Датум на решение
25.06.2021
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
0
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
Проширен АТЦ
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
За деца над 6 години: 3 до 4 пати на ден по една кесичка. Може да се администрира на секои 6 часа.
Браилово писмо
Да