Име на лекот (кирилица):
ЗАРАЦЕТ
Име на лекот (латиница):
ZARACET
Генеричко име
tramadol, paracetamol
Фармацевтска форма
филм-обложена таблета
Пакување
20 филм-обложени таблети (блистер 2 х 10)/кутија
Состав
1 филм-обложена таблета содржи:
трамадол хидрохлорид . . . 37,50 mg
парацетамол . . . 325 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава само со лекарски рецепт (Р).
Посебни предупредувања
Тригоник со силно дејство
Производители:
BELUPO lijekovi i kozmetika d.d., Копривница, Хрватска
Носител на одобрение
БЕЛУПО дооел
Датум на решение
20.02.2019
Малопродажна цена со ДДВ
150.54
Големопродажна цена без ДДВ
120.43
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Дозирање
возрасни и деца постари од 12 години: препорачана почетна доза: 2 таблети одеднаш; не смее да се применат повеќе од 8 таблети на ден а временскиот интервал помеѓу две дози не смее да биде пократок од 6 часа; таблетите не смеат да се применуваат кај деца помлади од 12 години.