Име на лекот (кирилица):
ТИЛОЛ КОЛД
Име на лекот (латиница):
TYLOL COLD
EAN код:
8699540008380
Генеричко име
paracetamol, chlorpheniramine, pseudoephedrine, dextromethorphan
АТЦ
N02BE51
Фармацевтска форма
сируп
Јачина
(160 mg/1 mg/5 mg/15 mg)/5 ml
Пакување
1 темно стаклено шише х 100 ml/кутија
Состав
5 ml сируп содржи: парацетамол . . . 160 mg хлорфенирамин малеат . . . 1 mg декстрометорфан хидробромид . . . 5 mg псеудоефедрин хидрохлорид . . . 15 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава и без лекарски рецепт (БР).
Посебни предупредувања
Производители:
NOBEL ILAC SANAYII ve TICARET A.S., Истанбул, Турција
Местa на производство
NOBELFARMA ILAC SANAYII ve TICARET A.S., Душче, Турција
Носител на одобрение
НОБЕЛ ИЛАЧ САНАЈИИ ВЕ ТИЏАРЕТ А.Ш. Претставништво Скопје
Број на решение
11-564/1
Датум на решение
20.01.2021
Датум на важност
Малопродажна цена со ДДВ
0
Големопродажна цена без ДДВ
0
Референтна цена
0
Позитивна листа:
Не
Фондовска шифра
Проширен АТЦ
Препорака од Специјалист/супспецијалист/конзилиум
Упатство за употреба:
Збирен извештај:
Дозирање
Препорачана доза кај деца од 6 до 11 години е 10 ml (2 кафени лажици). Кај деца од 2 до 6 години е 5 ml (1 кафена лажица) 4 пати на ден. Дозата може да се повторува на секои 4 до 6 часа, до максимум 4 дози во 24 часа.
Браилово писмо
Да